همه چیز درباره فیلتر هوای خودروفیلتر هوا وسیله ای است که بر سر راه هوای ورودی به موتور خودرو قرار گرفته و ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب و میزان هوای مجاز ورودی به موتور را تنظیم می کند.
بدون فیلتر هوا مقادیر بسیار زیادی از ذرات آلاینده، قادرند اجزای مهم موتور مانند سوپاپ ها، یاتاقان ها، رینگ های پیستون و بدنه داخلی سیلندر را شدیداً دچار فرسایش نمایند. ذرات متفاوت با اشکال و اندازه های متفاوت مثل ماسه، گرد و غبار، دوده، گرده، رطوبت و... در هوای ورودی به موتور وجود دارد که در صورت عدم جلوگیری از ورود آنها به موتور، باعث بروز صدمات جدی به موتور می گردند. فیلتر های هوا از ورود این ذرات به داخل موتور جلوگیری کرده و باعث احتراق مناسب و حفاظت از موتور می گردد.
همچنین کثیف بودن و نامرغوب بودن فیلتر هوا، باعث می شود بنزین به صورت ناقص سوخته و آلودگی شدید هوا را به دنبال داشته باشد.
تمام فیلترهای هوا، عمر محدودی دارند که پس از آن باید تعویض و به درستی جایگزین شوند. استاندارد تعویض فیلتر هوا بین 3 تا 5 هزار کیلومتر می باشد. به کار بردن فیلتر نامرغوب و غیر استاندارد علاوه بر افزایش زیاد مصرف سوخت، می تواند صدمات زیادی را به موتور اتومبیل وارد سازد.
محل جایگیری فیلتر هوا و شکل آن در اتومبیل های مختلف، متفاوت است. در صورتی که فیلتر هوا در این جایگاه به درستی قرار نگیرد و درزهای آن به طور صحیح بسته نشود، هوای ورودی به جای عبور از سطح کاغذ از میان درزها، وارد موتور شده و عمل فیلتراسیون انجام نمی شود.
در نتیجه به مرور زمان با ورود انواع ذرات معلق هوا به درون موتور، آسیب های بسیار جدی به بدنه سیلندر ها و پیستون ها وارد می آید.

  ظرفیت فیلتر هوا به چه معناست؟
به مقدار گرد و غباری که فیلتر می تواند، پس از پالایش هوا بدون برگرداندن آن به جریان هوای ورودی موتور در خود نگه دارد ظرفیت فیلتر گویند.
با پر شدن ظرفیت فیلتر، زمان تعویض آن فرا می رسد. این مقدار در یک منطقه پر گرد و غبار همچون خاورمیانه حدودا ٥٠٠٠ کیلومتر برای فیلترهای کاغذی می باشد.
موتور خودرو یک محیط بسته است که تنها هوا و بنزین به آن وارد می شود. ورود ذرات میکرونی غبار هوا به داخل محوطه اتاق انفجار و چسبیدن به جداره سیلندرها باعث می شود به مرور زمان تحت سایش قطعات متحرک، مانند ذرات کوچک سنباده عمل کرده و اصطکاک موتور و کوتاه شدن عمر آن را باعث شود.
همچنین کثیف بودن فیلتر هوا به قدری مهم است که اگر با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریبا نیم کیلومتر کمتر جلو می روید. مثلا خودروی شما اگر با مصرف هر لیتر بنزین معادل 15 کیلومتر جلو میرود، وقتی فیلتر هوا کثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف میکند ولی معادل 14.5 کیلومتر جلو می رود.
شما می توانید با تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از فیلتر استاندارد، ضمن سالم نگه داشتن و بالا بردن عمر مفید موتور خودرو، 20 تا 30 درصد مصرف سوخت خودروی خود را نیز کاهش دهید.


LocoMobil
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای صنایع فیلترسازی لوکومبیل محفوظ می باشد
LocoMobil Filter - Copyright © 2017 EMail Instagram