همه چیز درباره فیلتر روغن خودرووظیفه فیلتر روغن خیلی ساده است. باید ناخالصی های روغن موتور و براده های فلزی که از موتور جدا می شوند را بگیرد. اما روش ساخت حساسی دارد.
روغن از داخل فیلتر روغن به موتور پمپاژ می شود و اگر فیلتر کیفیت مناسبی نداشته باشد، یا کثیف باشد نمی تواند روغن را به مقدار کافی و راحت از خود عبور داده و در دورهای بالا، روغن به موتور نرسیده و استهلاک موتور را به شدت افزایش می دهد. این موضوع باعث می شود بعد از مدتی ضریب کمپرس موتور به دلیل خوردگی پیستون ها کم شده و در نهایت موتور بسوزد.
بعضی از تعویض روغنی ها پیشنهاد می کنند که هر دو بار روغن، یکبار فیلتر روغن عوض شود که این کار اشتباه است. زیرا فیلتر، ناخالصی های روغن اول را گرفته و دیگر نمی تواند روغن را تصفیه کند. همچنین فیلتری که منافذش پر شده باشد، دیگر نمی تواند به مقدار کافی روغن را از خود عبور دهد.
مورد بعدی مربوط می شود به فیلتر های تقلبی که به صورت زیر پله ای و کارگاهی تولید می شوند. کاغذ این نوع فیلترها بسیار بی کیفیت بوده که یا روغن را به خوبی از خود عبور نمی دهد یا نمی تواند ناخالصی های بسیار ریز و نانومتری روغن را بگیرد. حتی در مواردی، کاغد فیلتر روغن بعد از مدتی کارکرد به دلیل گرما و فشار زیاد روغن، داخل روغن موتور حل شده و باعث ایجاد آسیب جدی و سوختن موتور می شود.

  نکته مهم اینکه
فیلتر تقلبی و بی کیفیت به صورت کارخانه ای و تولید انبوه نیست. افراد سودجو، فیلتر روغن های استفاده شده را از تعویض روغنی ها جمع آوری نموده و سپس به صورت کارگاهی کاغذ داخل آن را تعوض و به جای فیلتر نو می فروشند.
لذا در هنگام خرید فیلتر روغن، دقت نمائید بدنه فیلتر چرب و روغنی نبوده و بسته بندی مناسبی داشته باشد.


همه چیز درباره فیلتر هوای خودروفیلتر هوا وسیله ای است که بر سر راه هوای ورودی به موتور خودرو قرار گرفته و ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب و میزان هوای مجاز ورودی به موتور را تنظیم می کند.
بدون فیلتر هوا مقادیر بسیار زیادی از ذرات آلاینده، قادرند اجزای مهم موتور مانند سوپاپ ها، یاتاقان ها، رینگ های پیستون و بدنه داخلی سیلندر را شدیداً دچار فرسایش نمایند. ذرات متفاوت با اشکال و اندازه های متفاوت مثل ماسه، گرد و غبار، دوده، گرده، رطوبت و... در هوای ورودی به موتور وجود دارد که در صورت عدم جلوگیری از ورود آنها به موتور، باعث بروز صدمات جدی به موتور می گردند. فیلتر های هوا از ورود این ذرات به داخل موتور جلوگیری کرده و باعث احتراق مناسب و حفاظت از موتور می گردد.
همچنین کثیف بودن و نامرغوب بودن فیلتر هوا، باعث می شود بنزین به صورت ناقص سوخته و آلودگی شدید هوا را به دنبال داشته باشد.
تمام فیلترهای هوا، عمر محدودی دارند که پس از آن باید تعویض و به درستی جایگزین شوند. استاندارد تعویض فیلتر هوا بین 3 تا 5 هزار کیلومتر می باشد. به کار بردن فیلتر نامرغوب و غیر استاندارد علاوه بر افزایش زیاد مصرف سوخت، می تواند صدمات زیادی را به موتور اتومبیل وارد سازد.
محل جایگیری فیلتر هوا و شکل آن در اتومبیل های مختلف، متفاوت است. در صورتی که فیلتر هوا در این جایگاه به درستی قرار نگیرد و درزهای آن به طور صحیح بسته نشود، هوای ورودی به جای عبور از سطح کاغذ از میان درزها، وارد موتور شده و عمل فیلتراسیون انجام نمی شود.
در نتیجه به مرور زمان با ورود انواع ذرات معلق هوا به درون موتور، آسیب های بسیار جدی به بدنه سیلندر ها و پیستون ها وارد می آید.

  ظرفیت فیلتر هوا به چه معناست؟
به مقدار گرد و غباری که فیلتر می تواند، پس از پالایش هوا بدون برگرداندن آن به جریان هوای ورودی موتور در خود نگه دارد ظرفیت فیلتر گویند.
با پر شدن ظرفیت فیلتر، زمان تعویض آن فرا می رسد. این مقدار در یک منطقه پر گرد و غبار همچون خاورمیانه حدودا ٥٠٠٠ کیلومتر برای فیلترهای کاغذی می باشد.
موتور خودرو یک محیط بسته است که تنها هوا و بنزین به آن وارد می شود. ورود ذرات میکرونی غبار هوا به داخل محوطه اتاق انفجار و چسبیدن به جداره سیلندرها باعث می شود به مرور زمان تحت سایش قطعات متحرک، مانند ذرات کوچک سنباده عمل کرده و اصطکاک موتور و کوتاه شدن عمر آن را باعث شود.
همچنین کثیف بودن فیلتر هوا به قدری مهم است که اگر با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریبا نیم کیلومتر کمتر جلو می روید. مثلا خودروی شما اگر با مصرف هر لیتر بنزین معادل 15 کیلومتر جلو میرود، وقتی فیلتر هوا کثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف میکند ولی معادل 14.5 کیلومتر جلو می رود.
شما می توانید با تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از فیلتر استاندارد، ضمن سالم نگه داشتن و بالا بردن عمر مفید موتور خودرو، 20 تا 30 درصد مصرف سوخت خودروی خود را نیز کاهش دهید.


همه چیز درباره فیلتر کابین خودرویکی از اجزا سیستم تهویه خودرو های جدید، فیلتر هوای کابین خودرو می باشد.
هوای ورودی به کابین خودرو از طریق سیستم تهویه مطبوع و بخاری توسط این قطعه، فیلتر گردیده و از ورود ذرات، گرد و غبار و سایر محرک های تنفسی به داخل کابین جلوگیری نموده و باعث می شود که حداکثر میزان هوای تمیز با کمترین آلودگی و صدا از دریچه های ورودی داشبورد وارد کابین گردد.
تعویض فیلتر کابین خودرو، در فواصل توصیه شده و یا حتی در مناطقی که در آن دوده و گرده شایع تر است، در فواصل کوتاهتر، به مسافران اجازه می دهد تا با استنشاق هوای پاک و تازه، از سفر خود لذت ببرند.
تعویض فیلتر کابین جزء موارد اصلی در طی دوره های نگهداری از خودر به شمار میرود که نه تنها در بهبود و گردش سیستم تهویه کمک میکند، بلکه در بهبود کیفیت گردش هوای خودرو نیز موثر می باشد.
بعضی مواقع فیلتر کابین با فیلتر هوای درونی احتراق سوخت (موتور) اشتباه گرفته میشود. فیلتر هوای درونی احتراق سوخت که زیر کاپوت ماشین قرار دارد، مانع از ورود ذرات به داخل موتور می شود. تشخیص و تمایز این دو فیلتر خیلی مهم می باشد. وقتی که شما در حال خرید فیلتر کابین خودرو هستید، در واقع شما در صدد بهبود کیفیت هوای تنفسی داخل کابین خودرو برای خودتان و مسافرانتان هستید.

  فیلتر هوای کابین خودرو در کجا قرار گرفته است؟
فیلتر کابین خودرو و یا فیلتر کولر، در قسمت های مختلف خودرو و با توجه به نوع خودرو قرار گرفته است. در برخی از خودرو ها در محلی قرار گرفته که دسترسی به آنها برای پاک کردن و تعویض راحت تر و آسانتر میباشد. ولی در برخی از خودرو ها تعویض و پاک کردن این فیلتر ها بسیار مشکل می باشد. اکثراً فیلتر کابین خودرو بعد از فن در سیستم تهویه قرار گرفته اند. بعضی از آنها در دریچه کوچک محفظه فن قرار دارند. در اکثر خودرو ها نیز در قسمت پایین صندلی سرنشین جلو و یا محل پای سرنشین جلو واقع شده است. برای دسترسی راحت تر به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه فرمایید.

  آیا فیلتر کولر همان فیلتر کابین خودرو است؟
بله . در برخی موارد، سازندگان این نوع فیلتر را فیلتر تهویه (کولر) می نامند و بقیه آنها را به عنوان فیلتر کابین خودرو می شناسند. در هر صورت وظیفه همه آنها همان بازدارنده آلایندگی و گرد و غبار هوای کابین خودرو به شمار می رود.

  آیا تعویض فیلتر کابین خودرو واقعا ضروری است؟
فیلتر کثیف کابین خودرو باعث کارایی پایین سیستم تهویه و اتلاف توان کولر و همچنین باعث کاهش جریان هوای داخل کابین خودرو می شود. در چنین شرایطی و در مواقع افزایش درجه هوای کابین خودرو که نیاز مبرمی به کولر داریم، سیستم تهویه کولر کار مشکلی خواهد داشت. تعویض فیلتر کابین خودرو از موارد مهم سیستم تهویه خودرو بوده که باعث از بین رفتن بخش عمده ای از آلودگی های هوای داخل کابین و محافظت از سرنشینان از این آلودگی ها میشود.
به هر حال چنانچه خودروی شما بیشتر در مناطق آلوده و جاده های خاکی مورد استفاده قرار میگیرد شما ممکن است که توجه بیشتری نسبت به تعویض فیلتر هوای موتور داشته باشید در چنین مواقعی تعویض فیلتر هوای کابین خودرو از هر 6 ماه و یا 7 تا 9 هزار کیلومتر کارکرد پیشنهاد میشود.
هزینه و وقتی که شما صرف تعویض فیلتر کابین خودرو می کنید، منجر به راحتی و سلامتی شما می باشد.


همه چیز درباره فیلتر سوخت خودرودرون باک بنزین صفحه ای است که مانند یک پیش فیلتر عمل می کند تا کثافات و گرد و خاک را از ورود به پمپ بنزین باز دارد. اما این همه کار نیست. یک خودرو جهت ورود سالم و تمیز بنزین به درون موتور، نیازمند فیلتر بنزین استاندارد و با کیفیت می باشد.
اگر می خواهید فیلتر بنزین را آزمایش کنید، می توانید آن را برداشته و ببینید آیا هوا به راحتی از آن عبور می کند یا نه. اگر در آن فوت کردید و متوجه شدید که هوا به راحتی رد نمی شود، نیاز به تعویض دارد.
فیلتر بنزین اگر کاملا گرفته باشد، سبب می شود تا سوخت به کاربراتور یا انژکتور نرسد و موتور در حالت سرد، راحت روشن نشود. البته موتور ممکن است روشن شود، اما سپس از کار بیفتد و دیگر کار نکند. گرچه بعضی فیلترها مجهز به مجرای فنری شكل هستند، اما اگر فیلتر کثیف باشد این فرصت را فراهم می کند تا سوخت از آ ن عبور کند. با این که سوخت جریان می یابد، اما کثیفی را به کاربراتور و یا انژکتورها منتقل می كند که به دنبال آن مشکلات عدیده ای را می تواند ایجاد کند.
در مورد فیلتر بنزینی که تا حد کمی مسدود شده، خودرو با سرعت کم به راحتی حرکت می کند اما در سرعت های بالاتر یا زمانی که خودرو بار بیشتری دارد، کم می آورد.

  تعویض فیلتر كاربراتوری
تعویض فیلتر سوخت به صورت دوره ای در کاهش مشکلات رانندگی مربوط به فیلتر و تعمیرات پیش گیرانه بسیار موثر است. اگرچه بیش تر خودروسازان فاصله زمانی مشخصی را برای فیلتر سوخت عنوان نمی کنند، اما اگر در جاده های شنی یا خاکی مسافرت می کنید، این فاصله زمانی به مراتب کم تر می شود. در موتورهای کاربراتوری معمولا فیلتر بنزین در كنار کاربراتور یا در مسیر پمپ بنزین و کاربراتور جاسازی شده است. فیلتر را بیش از حد محکم نکنید. سیم های داخل کاربراتور نسبتا نرم هستند و ممكن است به راحتی پاره شوند. از تمیز بودن و نشتی ندادن فیلتر نیز اطمینان حاصل کنید.
هنگام تعویض فیلتر داخلی، در نظر داشته باشید که بیشتر فیلترهایی که از فروشگاه می خرید، از هر طرف به دو شیلنگ لاستیکی نو متصل هستند. از آن ها استفاده کنید و از مصرف دوباره شیلنگ های قدیمی پرهیز کنید. زیرا شیلنگ های لاستیکی به مرور زمان خراب شده و سبب نشتی می شوند. همچنین مطمئن شوید که بست های شیلنگ سر جای خود قرار گرفته و محکم هستند. بیش تر فیلترها، فلش یا پیکانی دارند که جهت حركت سوخت در آن را نشان می دهد. فیلتر را به صورتی نصب کنید که نوك پیکان به سمت موتور نشانه می رود.

  فیلترهای انژکتوری
فیلترهای سوخت موتورهای انژکتوری معمولا بزرگتر و عناصر داخلی آن نسبت به موتورهای کاربراتوری ظریفتر می باشند که در نتیجه قیمت آن ها نیز بیشتر است. این نوع فیلتر ممکن است در هر جایی بین باک و انژکتور نصب شده باشد. در بسیاری از خودروها نظیر وانت های بزرگ و مینی ون ها، این فیلتر در زیر خودرو در طول ریل شاسی جاسازی شده است. در بعضی از خودروها، این فیلتر بخشی از مونتاژ پمپ برقی داخل باک بنزین به شمار می رود.
معمولا موتورهایی با سوخت انژکتوری فشار رسوبی بسیار زیادی در لوله های انتقال سوخت دارند. بنابراین یا از دستورات خودروساز برای کاهش فشار پیروی کنید تا این که فیلتر را بردارید یا یک تکه کهنه ای را دور اتصالات شیلنگ بپیچید و به آرامی آن ها را شل کنید. اگر فیلتر بنزین داخل باک جاسازی شده باشد، احتمالا باید خارج شود.

  زمان تعویض فیلتر سوخت
تعویض فیلتر سوخت به صورت منظم اقدام مناسبی است. خودرویی که شش یا هفت سال سن دارد، ممکن است مقداری گرد و خاک و کثافات در باک داشته باشد. رطوبت و بخار، زنگار را تشکیل می دهند و هر زمان که بنزین می زنید امکان ورود گرد و خاک به باک وجود دارد. بنابراین بر اساس یک قاعده منظم، خطر گرفتگی فیلتر را کاهش دهید.
بیشتر خودروهای جدید، دوره مشخصی برای تعویض فیلتر سوخت ندارند. اما در مورد هر فیلتری اگر گرد و خاک و کثافات وارد ورودی سوخت شود، امکان مسدود شدن وجود دارد.
به نظر می رسد بنزین در جایگاه سوخت، فیلتر می شود. اما خیلی هم نمی شود به کیفیت تصفیه سوخت در جایگاه ها اعتماد کرد. تعویض فیلتر به صورت دوره ای همانند بیمه ای عمل می کند که خطرات را کاهش می دهد. بالاخره هر فیلتری به پایان عمر مفید خود می رسد و باید جایگزین شود.


LocoMobil
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای صنایع فیلترسازی لوکومبیل محفوظ می باشد
LocoMobil Filter - Copyright © 2017 EMail Instagram